Taksir, Bilinçli Taksir, Olası Kast Nedir?

Ceza Hukuku kategorisinde yasemin sordu
yasemin düzenledi

1 cevap

yasemin cevapladı

Trafik kazalarında oluşabilecek suçlar taksirle yaralama, kasten yaralama, taksirle ölüme sebebiyet verme, olası kastla insan öldürme olabilir.

 “Taksir, dikkat ve özen yükümlülüğüne aykırılık dolayısıyla, bir davranışın suçun kanuni tanımında belirtilen neticesi öngörülmeyerek gerçekleştirilmesidir.”

Bilinçli taksir; ’’Kişinin öngördüğü neticeyi istememesine karşın, neticenin meydana gelmesi halinde bilinçli taksir vardır.” Yani; taksir ile bilinçli taksir arasındaki ayırıcı ölçüt,  failin öngörülebilir nitelikteki neticeyi öngörememesi, bilinçli taksir halinde ise bu neticeyi öngörmüş olmasıdır.

 Olası Kast ise ;”Kişinin suçun kanuni tanımdaki unsurların gerçekleşebileceğini öngörmesine rağmen, fiili işlemesi hali” olarak tanımlanmıştır.

Taksirle yaralama halinde üç aydan bir yıla kadar hapis cezası adli para cezasına, taksirle yaralamanın mağdurun vücudunda kemik kırılmasına, organlarından birinin işlevinin sürekli zayıflamasına, yüzünde sabit bir ize, yaşamını tehlikeye sokan bir duruma neden olması halinde dört buçuk aydan bir buçuk yıla kadar hapis veya adli para cezasına hükmolunur. 

Hoş geldiniz, Trafikte Haklarım Forum sizlere sorularınızın uzmanlar tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.
...